چالش تامین کالاهای دیجیتالی

دسته:دنیای دیجیتال

با این وجود ناظران این بازار می‌گویند که همچنان بازار سخت‌افزار نیز متاثر از نبود کالاهایی است که در یک ماه گذشته لیست ورود آنها به کشور منتشر شد اما تزریق آنها به بازار تاثیری در توازن قیمت در بازار ایجاد نکرد. حالا در شرایطی که بسیاری منتظر تغییرات مثبت در بازار کامپیوتر هستند از اتحادیه کامپیوتر تهران خبر می‌رسد که بحران در بخش ثبت‌سفارش بر‌ای واردات کالای سخت افزار نیز باعث ایجاد تشویش بین واردکنندگان شده است. رئیس اتحادیه کامپیوتر تهران به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید که بعد از درخواست ثبت‌سفارش بیش از ۱۰۰ درخواست واردات کالاهای آی‌تی روز گذشته تنها ۱۰ شرکت توانستند کالاهای خود را از گمرکترخیص کنند و تا ابتدای هفته آینده همه کالاها با لیست مصوب سازمان حمایت وارد بازار کامپیوتر می‌شود.

مهدی میرمهدی با رد کردن موضوع احتکار در صنف کامپیوتر در پایتخت کشور می‌گوید: «پس از رایزنی‌های بسیاری که با سازمان صمت انجام دادیم، بخشی از واردکنندگان توانسته‌اند مجوز ترخیص کالاهایشان را از گمرک دریافت کنند. این درحالی است که تا امروز بیش از ۱۰۰ درخواست واردات کالا ارسال شده است.» او می‌گوید بخشی از مشکل واردکنندگان مربوط به تغییر برند کالاها در لحظه ترخیص است که سازمان صنعت، معدن و تجارت این مغایرت را نمی‌پذیرد. او در تشریح این موضوع اعلام می‌کند: «به‌طور مثال واردکننده در لحظه سفارش کالا یک برند مشخص را درخواست داده ولی در لحظه تحویل کالا برند دیگری از طرف شرکت فروشنده ارائه شده که سازمان صمت این مغایرت را نمی‌پذیرد و از ترخیص کالا ممانعت می‌کند.»

به گفته او بخشی ازکالاهای وارد شده برای بازار کامپیوتر مربوط به تیرماه گذشته است که وارد بازار شده و بخش دیگر در چند روز آینده ترخیص خواهد شد که پس از قیمت‌گذاری در سایت سازمان حمایت از مصرف‌کننده وارد بازار می‌شود  و به‌زودی بعد از جمع آوری اطلاعات لازم در این زمینه زمان ترخیص کالا، نوع جنس، نام شرکت واردکننده و قیمت آن در سایت اتحادیه کامپیوتر تهران ارائه  می‌شود. رئیس اتحادیه رایانه تهران همچنین از نگارش نامه سرگشاده دیگری به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر می‌دهد که در آن مشکلات واردات کالاهای کامپیوتری تشریح  شده است. به‌نظر می‌رسد نظارت شدیدتری بر ورود و خروج کالا در بازار کامپیوتر همچون دیگر بازارها نیاز است تا در شرایط تغییرات مداوم نرخ ارز مصرف‌کنندگان بتوانند کمترین ضرر را متحمل شوند.